blog

Dom modułowy — co to jest i ile kosztuje?

Razem z postępem technologicznym wiele branż rozwija się w szczególnie szybkim tempie. Nie inaczej jest, jeżeli mówimy o samym w sobie budownictwie, które stale zachwyca nas coraz to nowszymi i bardziej praktycznymi rozwiązaniami. Idealnym przykładem tego postępu są, zyskujące na popularności domy modułowe. Czym dokładnie one są?

Co to dom modułowy?

Aktualnie bardzo często możemy natrafić na różnego rodzaju innowacyjne dzieła branży budowlanej. Z pewnością zaliczyć do nich możemy między innymi domy modułowe. Natomiast czym dokładnie one są? W dużym uogólnieniu są to budynki, które powstają na skutek połączenia ze sobą gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. Części te, czyli tak zwane moduły są wyjątkowo proste w późniejszej realizacji. Różnią się one pod tym względem w porównaniu do na przykład standardowych budynków, ponieważ na finalnym placu budowy należy jedynie połączyć ze sobą dane komponenty. Dlatego też jest to zdecydowanie mniej czasochłonne. Chociażby montowane ściany nie powstają wówczas, jak to bywa zazwyczaj, czyli kładąc jedną cegłę na drugą, tylko poprzez spajanie ze sobą całych ścian, stropów i pozostałych części.

Domy modułowe mogą odznaczać się tym, że przygotowywane elementy są wykonywane w wyjątkowo precyzyjny sposób. Wymagane jest przy ich produkcji korzystanie z nowoczesnych maszyn oraz środków, które będą w stanie zapewnić dokładność. Jest to konieczny warunek, który pozwala, by cała konstrukcja powstała w należyty – staranny sposób oraz stanowiła estetyczną i praktyczną spójność.

Ile kosztuje dom modułowy?

Cena za dom modułowy może się znacząco między sobą różnić. Jest ona bowiem zależna od wielu kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Pierwszą sprawą, którą warto jest tutaj rozróżnić jest jego metraż. Wyodrębnić można dwie kategorie:

  • do 35 m2,
  • powyżej 35 m2.

Nabywając dom modułowy o niższej przestrzeni, możemy spodziewać się kosztów pokroju 70 000 zł, kiedy mówimy o stanie surowym otwartym. Jeżeli jednak zależałoby nam, żeby wszystkie kwestie dostępu do energii, wody itd. były od razu dopięte, lepiej jest rozejrzeć się za domem wykończonym do stanu deweloperskiego. Wówczas wszystkie najtrudniejsze kwestie zostaną już rozwiązane, a my będziemy mogli na spokojnie skupić się na aranżowaniu wnętrza. Chociaż tutaj cena jest już większa, ponieważ średnio trzeba zapłacić za niego już w granicach 120 000 zł. Za to jeśli ufamy projektantom i ich wizji, najlepszym wyborem jest wykończenie pod klucz. Proporcjonalnie do stanu rośnie także koszt, gdyż jest to już około 160 000 zł.

Inaczej prezentuje się to, gdy mówimy o większych metrażach. W tych przypadkach najczęściej podaje się cenę za metr kwadratowy. W stanie surowym najczęściej oscyluje ona w granicach 2000 – 2500 zł/m2. Ich wahania oraz dywersyfikacja na rynku wynika zazwyczaj z wykorzystywanego surowca i jego jakości. Na chwilę obecną za najdroższy materiał uważa się keramzyt. Domy modułowe wykonane z tego materiału najczęściej kosztują około 4000 zł/m2.

Dlaczego domy modułowe zyskują na popularności?

Chociaż domy modułowe są znane od dawna w Stanach Zjednoczonych czy też pozamiejskich rejonach Półwyspu Skandynawskiego, jeszcze kilka lat temu w większości Europy nie były one tak popularne. Natomiast stan ten zmienia się i sukcesywnie dociera także i do Polski. Rozwijanie się licznych fabryk, które specjalizują się w budownictwie modułowym oraz rozpowszechnienie nowoczesnych technologii i udoskonalenie poziomu prefabrykacji, sprawiło, że stają się one coraz bardziej powszechne. Domy te zwalczyły miano domów letniskowych i robią się nad wyraz popularne jako całoroczne miejsce służące do rekreacji na ogrodzie. Łączą one w sobie szczególną kompaktowość oraz ekonomiczność, a w dodatku stanowią bardzo praktyczny sposób na urozmaicenie spędzania czasu na co dzień.

Nowy dom modułowy od A&M Domki Sauny

Nawiązując do panujących aktualnie trendów, A&M Domki Sauny również wychodzi z wyjątkową ofertą domu modułowego. Jest to perfekcyjne miejsce do rekreacji oraz wypoczynku na co dzień. Jest on hybrydą niewątpliwej funkcjonalności z elegancką, nowoczesną stylistyką. Jego szkielet stanowi lekka konstrukcja wykonana z drewna. Nasz nowy wolnostojący dom modułowy może pochwalić się wymiarami 9 m x 3 m, co w rezultacie daje nam około 27 m2 użytkowych. Dzięki temu też w łatwy sposób mogą ominąć nas wszelkie formalności powiązane z jego budową.

Czy dom modułowy potrzebuje pozwolenia na budowę?

Aktualne prawo wskazuje na to, że wszystkie stawiane konstrukcje, które przekraczają łączną powierzchnię 35 m2 , wymagają zgłoszenia. Dlatego też podczas planowania zakupu modeli o mniejszych metrażach, możemy być spokojni o to, że wszystko robimy zgodnie z panującymi przepisami i to bez załatwiania spraw formalnościowych, poza zgłoszeniem tego do urzędu miasta. Za to w przypadku, kiedy dom modułowy będzie nieco większy, musimy liczyć się z uregulowaniem pewnych kwestii. Konieczne jest tutaj bowiem uzyskanie stosownej zgody na podjęcie się jego realizacji.

Podsumowanie

Domy modułowe w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, które mogą nam one dawać, nie ma w tym nic dziwnego. Dlatego też jeśli zależy Ci na szczególnym komforcie sprawdź ofertę Domkisauny!

Polecane produkty