Blog

Jak czyścić dno basenu bez problemów? Sposób na pełen komfort w trakcie letniego relaksu

Jak czyścić dno basenu? – Domki Sauny

Letnie upały sprawiają, że często jedyne, na co mamy ochotę, to odpoczynek. A nie ma wtedy lepszego sposobu na to, żeby się nieco zrelaksować, niż schładzając się w basenie. Beztroski odpoczynek w wodzie przy wysokich temperaturach, to pewny sposób, żeby w końcu odetchnąć i się odstresować. Jednak, zanim pójdziemy się zresetować, warto odpowiednio przygotować basen do kąpieli. Jak więc zadbać o to, aby był idealnie czysty?

Usuwanie zanieczyszczeń z wody

Jeżeli Twój basen pozostaje nieprzykryty na noc, z pewnością siatka do jego czyszczenia jest Ci bliska. Podbierak pomoże Ci pozbierać z niego wszystkie zanieczyszczenia, które zdążyły wpaść do środka. Normalnym jest to, że latem roślinność i zwierzęta budzą się do życia i wychodzą ze snu. Dlatego każdy właściciel basenu doskonale wie, jak często należy korzystać z takiej siatki, żeby powyławiać między innymi wszystkie owady i liście.

Z drugiej strony możemy temu zapobiec bez większego wysiłku. Doskonałym rozwiązaniem jest przykrycie basenu, kiedy z niego nie korzystamy. Pokrywy załączane do naszych modeli z łatwością zdają egzamin. Za sprawą wykorzystania w nich poliwęglanu bez żadnego problemu radzą sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi i spełniają swoje zadanie długimi latami.

Regularne odkurzanie i szczotkowanie

Zdecydowanie najbardziej problematyczną kwestią podczas sprzątania basenu jest jego dno. Po pewnym czasie korzystania z niego na ściankach wewnętrznych może zacząć pojawiać się osad. Nie tylko źle on wygląda, ale może sprawiać, że spędzanie czasu w basenie może być mniej bezpieczne. Bowiem wówczas dno basenu staje się bardzo śliskie i można łatwo stracić równowagę.

W związku z tym od czasu do czasu koniecznie trzeba je czyścić, tylko jak?

Po pierwsze, należy wybrać odpowiednie narzędzie. Tutaj wszystko zależy od osobistych preferencji. Mimo że obecnie najpopularniejsze są specjalne odkurzacze basenowe, niektórzy nadal wolą pracować z klasycznymi szczotkami. Żeby czyszczenie mogło być maksymalnie skuteczne, należy sięgnąć po odpowiedni środek. Na tym etapie warto być ostrożnym. Używana chemia powinna być przede wszystkim:

  • bezwonna,
  • nietoksyczna,
  • przyjazna dla skóry,
  • odpowiednia do ścian basenu.

Biorąc to pod uwagę, lepiej nie używać uniwersalnych detergentów do domu, a postawić na dedykowane środki do czyszczenia basenu. Dopiero wtedy możemy być spokojni o to, że będą bezpieczne zarówno dla konstrukcji, jak i dla nas samych.

Jak stosować chemię do basenu?

Troska o czystość basenu to nie tylko kwestia estetyczna. Nie chodzi tutaj także o samą higienę. Gromadzony przez dłuższy czas osad może wpływać nawet na konstrukcję. Zanieczyszczenia w basenie mogą wpływać na niszczenie się jego nawierzchni, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Dlatego dobrze jest podstawić na środki czystości, które pomogą nam utrzymać idealny stan wody, a co za tym idzie basenu przez cały czas.

W pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w preparat zawierający chlor, który umożliwia ciągłe odkażanie wody. Jeżeli jednak, któryś z członków Twojej rodziny jest na niego uczulony, możesz zastąpić go aktywnym tlenem.

Poza tym zaleca się wspierać się chemią do basenu, która pomoże utrzymać odpowiedni poziom pH, alkaliczności i chloru.

Natomiast jeśli woda zdołała już zzielenieć, a dno jest śliskie, warto użyć czegoś więcej. W tym przypadku konieczny będzie środek na odglonienie.

Wymiana i czyszczenie filtrów

O basen ogrodowy dobrze jest dbać każdego dnia, a nie jedynie sporadycznie. W związku z tym na co dzień powinno się nie tylko wyławiać zanieczyszczenia siatką, ale również czyścić filtr. Jego odpowiedni stan ułatwia krążenie wody i pomaga utrzymywać ją – a co za tym idzie dno – czystymi. Jeżeli jest on już zapchany, najlepiej jest wymienić go na nowy model.

Filtry, które najdłużej spełniają swoje zadania to piaskowe. Znajdują się w naszych modelach dlatego, że stanowią inwestycję na długie lata.

 

Regularne czyszczenie basenu to klucz do tego, aby móc korzystać z niego dogodnie i bezpiecznie.