blog

Przestrzeń w domku modułowym — jak optymalnie ją wykorzystać?

Z biegiem lat domki modułowe stają się coraz popularniejsze. Spotkać możemy je już nie tylko w Stanach Zjednoczonych czy wśród naturalnego krajobrazu Skandynawii, ale także w innych częściach Europy oraz w Polsce. Pomimo że najczęściej mają one relatywnie małą przestrzeń, słyną one z nieporównywalnego komfortu oraz kompaktowości. Jednak aby tak było, koniecznie należy zadbać o pewne aspekty przy aranżowaniu ich wnętrza. Jak więc zrobić to, żeby wydobyć to, co najlepsze?

 

Przemyślany układ pomieszczeń w domu modułowym

Pierwszym, a zarazem najistotniejszym krokiem, który może pomóc w wydobyciu maksimum potencjału z danego metrażu domku modułowego, jest odpowiedni układ pomieszczeń. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu ingerujemy w to, jak wiele zostanie wolnego miejsca. Na tym etapie należy mieć na uwadzę to, w jakim celu postanowiliśmy zakupić domek modułowy. Może on pełnić bowiem wiele różnych funkcji. Czy ma to być dla nas miejsce do zamieszkania, nowe biuro czy też sezonowa rezydencja pod wynajem krótkoterminowy jako biznes? Podczas projektowania jego wnętrza, powinniśmy działać zgodnie z tym, jakie będzie jego przeznaczenie. Dlatego też finalny układ wnętrza domku modułowego powinien być starannie dobrany do tego, jaką rolę będzie dla nas pełnić.

Chociaż najczęściej całkowity metraż oscyluje w granicach przeciętnego mieszkania, konstrukcje te są często cenione właśnie ze względu na to, jak bardzo mogą być funkcjonalne. Żeby jednak mogło tak być, przed zainwestowaniem w nie swoich środków, warto jest przemyśleć jeszcze kilka kwestii:

  • ile osób ma pomieścić,
  • jakie wyposażenie ma zawierać.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie te kwestie, z pewnością domek będzie spełniać wszelkie oczekiwania.

 

Proste i niebanalne ułożenie urządzeń sanitarnych

Może wydawać się, że nieco trudności może spowodować kwestia zaprojektowania łazienki w domku modułowym. Stosunkowo niewielka przestrzeń może w pewnym sensie sprowadzić nas do podejmowania pewnych kompromisów na tym etapie. Dlatego też aranżując ją, aż tak ważne jest to, aby sięgać po te rozwiązania, które pozwalają nam na zaoszczędzenie miejsca. Do takich właśnie należy między innymi postawienie na kabinę prysznicową zamiast wannę. Jest to często spotykana praktyka w temacie ułożenia łazienki w domu modułowym. Szczególną popularnością cieszą się narożne modele, które pomogą maksymalnie zachować część wolnego miejsca. Mimo że właśnie ona jest największym elementem w łazience, nie można zapomnieć o przemyślanym umieszczeniu umywalki, toalety czy pralki. Lokalizacja punktów wodociągowych powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, które nie będzie blokować przejścia. Natomiast jeśli chodzi o pralkę, poleca się przemyśleć przenośny model albo taką, która ma w sobie funkcję suszenia. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do poświęcenia dodatkowej przestrzeni na suszarkę.

 

Minimalizm, czyli złoty środek do wydobycia maksimum potencjału

Żeby domek modułowy mógł być tak kompaktowy i pojemny, jak popularne obiekty letniskowe, musimy kierować się zasadą minimalizmu. Ten aktualnie popularny kierunek w aranżowaniu wnętrz przez ostatnie lata bardzo mocno zyskał na uznaniu nie tylko ze względu na to, jak jest estetyczny, ale także z racji na swoje zalety od strony praktycznej. Według niej powinniśmy maksymalnie ograniczyć ilość dodatków oraz wszelkich przedmiotów trzymanych na widoku. Brak nadmiernych dekoracji sprawdzi się przy niewielkim metrażu oraz sprawi wrażenie większego. Z drugiej strony, jeżeli uznalibyśmy, że chcemy dodać w środku różnego rodzaju ozdoby, łatwo byłoby z tym przesadzić. W rezultacie spędzając czas w takim domu, moglibyśmy poczuć się przytłoczeni i mielibyśmy wrażenie, że panuje w nim chaos.

Podczas aranżowania dobrze jest przeprowadzić staranną selekcję przedmiotów, które są nam naprawdę niezbędne do komfortowego mieszkania, a które niekoniecznie muszą się w nim znajdować. Stosując się do tego, bez żadnego problemu osiągniemy harmonię w domku modułowym, a wnętrze będzie sprawiać wrażenie znacznie większego, niż mogłoby się wydawać.

 

Kompaktowy domek modułowy i swobodna przestrzeń do przechowywania

Mogłoby się wydawać to nieoczywiste, ale domki modułowe potrafią być bardzo pojemne. Natomiast, żeby mogło tak być, przy aranżowaniu ich wnętrza należy sięgnąć po pewne – sprawdzone i skuteczne rozwiązania. Są nimi przede wszystkim meble wielofunkcyjne. Zastosowanie na przykład łóżek z pojemnikiem na pościel, stolików z dodatkowymi półkami czy nawet rozkładanych kanap może w znacznym stopniu przyczynić się do uczynienia domku bardziej ergonomicznym i praktycznym w korzystaniu z niego. Wtedy nic nie stoi nam na przeszkodzie, żeby te najbardziej przydatne przedmioty były chowane w miejscach codziennego użytku.

 

Chociaż inwestycje w postaci domków modułowych najczęściej nie posiadają zbyt dużego metrażu, istnieją skuteczne praktyki, które pomagają uczynić je znacznie bardziej przestrzennymi. Jeżeli zadbamy o funkcjonalne rozwiązania i przemyślany układ wnętrza, z łatwością możemy wydobyć ich maksymalny potencjał.

 

Polecane produkty