blog

Lecznicze działanie basenu – jak kąpiel pomaga nam dbać o zdrowie?

Jakie korzyści dla zdrowia ma korzystanie z basenu – Domki Sauny

Spędzanie czasu w basenie ogrodowym to bez dwóch zdań świetny sposób, żeby się nieco schłodzić przy letniej pogodzie i w efekcie zapewnić sobie reset na koniec dnia. Jednak korzystając z basenu, można łączyć przyjemne z pożytecznym i w ten sposób zadbać o swoje zdrowie.

Jak kąpiel w basenie wpływa na zdrowie?

Każda forma wysiłku fizycznego może przynosić naszemu zdrowiu korzyści. Szczególnie dobrym miejscem na trening może być właśnie basen ogrodowy. Jest tak, ponieważ działa on bardzo wszechstronnie na nasz organizm.

Pływanie zalicza się do treningów aerobowych, a one pomagają nam:

  • wzmacniać kondycję serca,
  • poprawiać krążenie krwi,
  • obniżać poziom cholesterolu.

W efekcie regularne pływanie jest doskonałym sposobem, żeby zapobiegać lub nawet walczyć z takimi chorobami, jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie.

Pływanie czy bieganie – co jest lepsze?

Z drugiej strony, czy nie łatwiej jest zacząć biegać? Pomiędzy taką formą aktywności a pływaniem jest jedna znacząca różnica – w wodzie nie obciążamy swoich stawów. Oczywiście bieganie jest świetnym sposobem na poprawę kondycji, ale basen jest bezpieczniejszym wyborem.

Jakie style pływania są najzdrowsze?

Niezależnie od tego, jakim stylem pływamy, niemal wszystkie nasze mięśnie są pobudzane. Jest to bardzo zdrowe przede wszystkim dla naszych pleców. W trakcie pływania mięśnie grzbietu mocno pracują, co sprawia, że jest to dobry sposób, żeby je wzmocnić. Jednak nie inaczej jest w kwestii samego kręgosłupa. Idealnym stylem jest tutaj pływanie na plecach, które jest często zalecane przy różnego rodzaju schorzeniach. Nie powoduje zbyt dużego wygięcia krzyża oraz nie tworzy napięcia w obręczy barkowej, dzięki czemu możemy pracować nad wadami ortopedycznymi. Dodatkowo jest to jedna z najłatwiejszych technik do opanowania dla początkujących.

Pływanie w basenie jako sposób na odchudzanie

Zrzucanie zbędnych kilogramów to gorący temat od wielu lat. Jest to dość popularny problem w dzisiejszych czasach, ponieważ według aktualnych danych na nadwagę cierpi aż 57% Polaków. Mimo to w naszym społeczeństwie coraz więcej osób decyduje się uprawiać sport, chcąc poprawić swoją sylwetkę.

Do pewnych metod, które mogą nam w tym pomóc, należy właśnie pływanie. Jest to świetna forma aktywności dla osób w każdym wieku. Jedynie godzina spędzona w ten sposób pomoże nam spalić aż 500 kalorii, co przebija pod tym względem nawet bieganie czy jazdę na rowerze.

Warto pamiętać, że aby schudnąć, należy zadbać także o prawidłową dietę. Łącząc nowe nawyki żywieniowe z regularnym pływaniem, staje się to zdecydowanie prostsze.

Basen ogrodowy jako sposób na relaks

Dlaczego spędzając czas w basenie, możemy się zrelaksować? Okazuje się, że już sama w sobie woda ma właściwości relaksujące. Uczucie, którego doświadczamy, przebywając w niej oraz delikatny szum pomaga nam wyciszyć umysł i zmniejszyć poziom napięcia.

Natomiast warto łączyć aktywność z odpoczynkiem. Podczas treningu wydzielają się endorfiny, które mają pozytywny wpływ na nasz nastrój. W ten sposób relaks będzie jeszcze lepszy. Idealnie sprawdza się w tym Basen Premium SPA z przeciwprądem, który stwarza nam perfekcyjne warunki do aktywności na własnym ogrodzie.

Polecane produkty