blog

Czy altana ogrodowa wymaga zgłoszenia?

altana ogrodowa

Wiele osób marzących o relaksie decyduje się na zagospodarowanie swojego ogrodu tak, aby stał się on miejscem wypoczynku. Wówczas, żeby móc spokojnie odpoczywać warto postawić na altanę ogrodową. Jednakże przed dokonaniem zakupu, często pojawia się pytanie: czy zanim ją postawię, nie powinienem zgłosić mojego planu”?

 

Co należy zrobić przed budową altany ogrodowej?

Rozbudowywanie ogrodu jest uregulowane prawnie. Mówi o tym art. 29 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawa Budowlanego. Mowa jest w nim o tym, które obiekty nie wymagają żadnego rodzaju pozwolenia. Jednakże problem w tej kwestii sprawia fakt, że sama w sobie altana ogrodowa nie została tam zdefiniowana. W sytuacji, gdy chcemy rozbudować swoją działkę o konstrukcję, która ma powierzchnię poniżej 35 m², wymagane będzie jedynie zgłoszenie tej czynności. Jednakże, kiedy obiekt ten ma powyżej 35 m², konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na jego budowę. Oznacza to, że postawienie nowej ozdoby ogrodowej będzie znacznie łatwiejsze w przypadku mniejszych konstrukcji, ponieważ wtedy decyzja jest zależna tylko i wyłącznie od Ciebie.

 

Altany, które pozwalają na komfortowe stawianie

Fakt, że pozwolenia na budowę wymagają konstrukcji powyżej 35 m², oznacza, że altany takie jak:

 

 

które znajdują się w naszej ofercie, pomagają tego uniknąć. Pomimo ich stosunkowo niewielkich rozmiarów są one w stanie pomieścić całą rodzinę i sprawiają uczucie przestrzenności. Dzięki temu sprawdzają się szczególnie świetnie przy okazji sezonu grillowego oraz w trakcie spędzaniu czasu z najbliższymi.

 

Jakie informacje powinny znajdować się w zgłoszeniu budowy altany ogrodowej?

W trakcie zgłaszania chęci postawienia altany ogrodowej szczególnie istotne jest to, aby wykonać to przed rozpoczęciem budowy. Wymagane informacje, które muszą znaleźć się w formularzu urzędowym to:

 • imię i nazwisko,
 • numer telefonu,
 • miejsce zamieszkania,
 • adres, pod którym znajduje się działka,
 • dane instytucji starostwa powiatowego, pod który podlega działka,
 • nazwa wniosku,
 • rodzaj inwestycji,
 • data, kiedy planuje się rozpocząć budowę,
 • oświadczenie z informacją o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości,
 • szkice lub rysunki altany.

 

Dodatkowo, jeżeli konstrukcja wynosi ponad 35 m², konieczne jest załączenie do zgłoszenia specjalnego pozwolenia, co wymaga dodatkowych dokumentów. Aby móc je uzyskać konieczne będzie przedstawienie urzędowi: 

 • projektu budowlanego,
 • potwierdzenia uprawnień architekta,
 • oświadczenie z informacją o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości,
 • decyzja o warunkach zabudowy.

 

Po udostępnieniu odpowiednich informacji oraz uzyskaniu zgody (jeśli jest potrzeba), można już na spokojnie przejść do budowy i wnoszenia swojego ogrodu na wyższy wymarzony  – poziom.

 

Kary za brak zgłoszenia lub pozwolenia

Postawienie altany ogrodowej bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia chęci może nieść za sobą poważne konsekwencje. Należą do nich przede wszystkim możliwa decyzja o rozbiórce konstrukcji. Zdarzyć się tak może ze względu na stwierdzenie przy takim postępowaniu samowoli budowlanej”. Jednakże w Polsce istnieje pojęcie, które może przed tym uchronić. Chodzi tu konkretnie o amnestię budowlaną”. Może ono legalizować takie sytuacje pod warunkiem, że:

 • konstrukcja jest używana przez minimum 20 lat,
 • sporządzona została dla niego ekspertyza techniczna.

 

Spełnienie obu z nich pozwala na uniknięcie możliwej rozbiórki. Dzięki zrealizowaniu tych wymagań można być spokojnym o byt swojego ogrodu.

 

Budowa altany na ROD

W sytuacji, kiedy chce się wybudować altanę ogrodową na ROD, sytuacja wygląda nieco inaczej. Poza dokonaniem podstawowych formalności z urzędem warto również pamiętać o pozostałych, mniej oczywistych zasadach, które panują.

 

Wielkość altany na ROD

Budowa altany ogrodowej na ROD posiada dodatkowe ograniczenia, z którymi należy się liczyć. Nawiązując do ustawy, konstrukcja ta musi spełniać konkretne założenia odnośnie jej rozmiaru. Nie może być ona większa niż 35 m² oraz 5 m wysokości przy dachach skośnych lub 4 m przy dachach płaskich. Ułatwieniem w tej kwestii jest fakt, że do powierzchni całkowitej nie wlicza się na przykład tarasu, ganku czy werandy. Za sprawą tego, konstrukcja w praktyce, może być większa niż według przepisowego rozmiaru.

 

Odległość altany od ogrodzenia na ROD

Dodatkowym przepisem, o którym należy pamiętać, jest odległość altany ogrodowej od ogrodzenia. Według Uchwały Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców nie może ona być mniejsza niż 3 m.

 

Podsumowanie

Pomimo wstępnego zakłopotania u wielu osób, kwestia uzyskania odpowiedniego dokumentu od urzędu przy stawianiu altany ogrodowej wymaga mniej czynności, niż mogłoby się wydawać. Warto wybrać te altany, które nie przekraczają 35 m² i wymagają jedynie zgłoszenia. Drewniane altany ogrodowe od A&M  to idealne miejsce rodzinnych spotkań i wspólnego relaksu z przyjaciółmi.