Typowa letnia pogoda zachęca nas do tego, żeby spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Relaks na słońcu to doskonały pomysł, żeby umilić sobie dzień, a nie ma lepszego sposobu na wypoczynek, niż spędzając go w wodzie. Dlatego właśnie warto mieć swój własny ogrodowy basen. Chociaż chciałoby się już przejść do błogiego resetu, należy pamiętać o tym, żeby o niego dbać. Po pewnym czasie na ściankach wkładu może zacząć zbierać się brud. Jak pozbyć się osadu z dna basenu? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!
Dlaczego czyszczenie dna basenu jest ważne?
Jeśli już od jakiegoś czasu posiadasz własny drewniany basen w ogrodzie, z pewnością siatka-podbierak nie jest Ci obca. Bardzo często wydaje się, że to wystarczy, ale prawda jest zupełnie inna. Oczywiście warto ją mieć, ponieważ dzięki niej można łatwo pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, jak chociażby owadów czy liści. Mimo to taka siatka, to zdecydowanie za mało.
Znacznie bardziej problematyczną kwestią jest gromadzony na dnie osad i piasek. Dla wielu osób to tylko kwestia estetyczna, ponieważ nie wygląda to zbyt dobrze, ale na prawdę, może on sprawiać, że korzystanie z basenu będzie nie do końca bezpieczne. Po osadzeniu się go na dnie podłoże staje się śliskie, a wtedy bardzo łatwo można stracić równowagę i doznać kontuzji.
Dodatkowo ma to znaczenie również dla samej konstrukcji basenów drewnianych. Po pewnym czasie osad może zacząć niszczyć nawierzchnię, a tego z całą pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego lepiej zapobiegać pewnym czynnikom, które mogą go powodować. Wszystko zależy tutaj od rodzaju osadu, który występuje. Możemy wyróżnić kilka głównych typów:
- szary, wysoko sięgający osad – trudny do usunięcia, powstaje przez to, że osoby wchodzą do wody z kremami, olejkami lub innym kosmetykami,
- szorstki osad na ściankach niecki – powierzchnie wydają się chropowate, a powstaje on ze względu na zbyt wysoki poziom pH,
- brązowy lub żółty osad na ściankach niecki – jego przyczyną jest zbyt wysoki poziom pH wody.
Jednak jak oczyścić dno basenu, aby pozbyć się osadu na dłuższy czas? Każdy rodzaj osadu może wymagać innej metody.
Czym wyczyścić dno basenu?
Skuteczne czyszczenie basenu rozpoczyna się od wybrania odpowiedniego sprzętu. Tutaj co do zasady wszystko zależy od Twoich własnych preferencji. Jak odkurzyć dno basenu? Chociaż zdecydowanie najpopularniejsze są dedykowane basenom odkurzacze, niektórzy wciąż wolą stawiać na klasyczne szczotki.
Korzystając z basenu regularnie, trudno, aby nie przenieść do niego także trochę ziemi. Po pewnym czasie możemy zauważyć, że na dnie będzie jej na tyle dużo, że stanie się ona wyraźnie wyczuwalna pod stopami. A więc jak pozbyć się piasku z dna basenu? Tutaj najlepiej sprawdzają się specjalne szczotki z przyłączem węża ogrodowego na teleskopowej tyczce. Odpowiedzią na to, jak wyczyścić piasek z dna basenu może być także zwykła siatka i nalewanie wody pod dużym ciśnieniem. Wówczas podbije się on do góry, a my będziemy w stanie ,,wyłowić” nieczystości.
Spora część posiadaczy na przykład jacuzzi ogrodowych czy basenów czyści dno jedynie wodą i uważa, że to wystarczy. Niestety jest to duży błąd. Całą czynność dobrze jest zakończyć dodaniem odpowiedniej chemii. Tylko ona pozwoli utrzymać efekty na dłużej. To, jak wyczyścić dno basenu z osadu może się różnić w zależności od tego, z jakim rodzajem mamy do czynienia.
Jak usunąć brązowy osad z dna basenu? Należy obniżyć wartość pH wody mniej więcej do poziomu 6,7 – 6,8. Wtedy przebarwienia powinny ustąpić. Możemy postawić także na kwas askorbinowy, który jest odpowiedzią na to, jak dbać o czystość wody w basenie. A jak wyczyścić dno basenu z osadu szorstkiego? Tutaj zasada jest taka sama – najlepiej sprawdzi się obniżenie poziomu pH wody.
Za to jeżeli na wkładzie basenu znajduje się szary – wysoko sięgający osad, dobrze użyć silnie skoncentrowanego preparatu czyszczącego. Natomiast wybierając dany detergent, zaleca się być ostrożnym – środek powinien być w pełni przyjazny dla skóry i nie wywoływać alergii.
Całe czyszczenie może wyglądać nieco inaczej, jeżeli do basenu mamy dołączoną pompę filtrującą. A jak ogrzać basen ogrodowy bez powstawania osadu? Tutaj musimy wykazać się większą czujnością. Regularnie powinniśmy sprawdzać, czy woda ma odpowiednie pH, jest odpowiednio twarda i stosować chlor, który zapobiega wzrostowi glonów i bakterii. Warto pamiętać, że stan wody i konstrukcji należy regularnie monitorować. Samo odkurzanie dna basenu też musi stać się elementem rutyny.
Jak wyczyścić dno basenu bez odkurzacza?
Co zrobić w przypadku, gdy nie mamy dedykowanego odkurzacza do basenu lub nie chcemy z niego korzystać? Wtedy zaleca się korzystanie z innych sposobów. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwala na to, aby woda przez cały czas mogła być krystalicznie czysta, jest zamontowanie pompy piaskowej – takiej, którą mają nasze modele basenów. To podstawowy, ale bardzo skuteczny sposób na pielęgnację. Taka pompa nieustannie filtruje wodę, a z racji tego, że działa przez cały czas, zapobiega namnażaniu się glonów. Bez dwóch zdań jest to jedna z najmniej angażujących praktyk na to, jak wyczyścić dno basenu.
Domowe sposoby na wyczyszczenie dna basenu
Pomimo że przedstawione wyżej metody są bardzo skuteczne, wiążą się z zakupem dodatkowej chemii lub sprzętu, który jest dedykowany tylko dla niego. Więc jakie są domowe sposoby na czyszczenie dna basenu?
Na ogół lepiej stosować poprzednie praktyki z użyciem detergentów stworzonych dla basenów. Nie oznacza to jednak, że nie warto dodać do wody zwykłej witaminy C. Kwas askorbinowy już w przeciągu kilku minut przywraca idealnie przejrzystą wodę. Mimo to ten domowy sposób czyszczenia dna basenu działa raczej doraźnie. Nie dezynfekuje wody, przez co taki efekt nie utrzyma się na dłużej. Choć na myśl o letnim wypoczynku chciałoby się zrelaksować w basenie, koniecznie należy pamiętać o tym, aby o niego zadbać – a w szczególności o jego dno.