blog

Jak ogrzać basen ogrodowy?

ogrzewanie basenu ogrodowego

Podjęcie kupna basenu ogrodowego to świetny pomysł na etapie budowania ogrodu marzeń. Potrafi on zagwarantować między innymi swobodny wypoczynek w komfortowych warunkach. Jednakże, aby móc cieszyć się nim w pełni, należy dbać o stan jego oraz wody w zbiorniku. Trzeba wówczas troszczyć się nie tylko o ogólną czystość, ale i też o temperaturę w środku. Dzięki uzyskaniu zamierzonego poziomu ciepła wody, korzystanie z basenu ogrodowego staje się czystą przyjemnością. Jednakże jak o to zadbać?

 

Zewnętrzne systemy podgrzewania basenu ogrodowego

Zdecydowanie najłatwiejszym oraz najczęściej spotykanym rodzajem ogrzewania basenowego jest postawienie na rozwiązanie zewnętrzne. Taką opcję posiadają również baseny z drewna w naszej ofercie. Wybór w kwestii ogrzewania zewnętrznego jest szeroki. Jakie więc rodzaje wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

 

Grzałka do basenu

Grzałka do basenu ogrodowego jest bardzo częstym wyborem. Posiada on rzeszę swoich zwolenników z wielu powodów. Głównym z nich jest jednak cena. W porównaniu do innych rozwiązań grzałki często odznaczają się zdecydowanie niższą wartością rynkową. Pomimo tego, jej funkcjonalność jest na bardzo wysokim poziomie. Są one znane zwłaszcza z umiejętności szybkiego podgrzewania wody w basenie oraz wyjątkowo łatwego kontrolowania jej temperatury. Przy okazji grzałka jako system ogrzewania jest rozwiązaniem, które zapewnia jej łatwą obsługę. Nie wymaga ona żadnego rodzaju dodatkowych instalacji, takich jak, chociażby podłączenie gazu. Jedyne co należy zrobić to podpięcie grzałki do zasilania oraz zamontowanie jej w systemie filtracji basenu.

 

Pompa ciepła dla basenu ogrodowego

Pompa ciepła jako system ogrzewania basenu ogrodowego to inwestycja sama w sobie. Pomimo że, sam jej zakup wiąże się z nieco większym wydatkiem niż chociażby w przypadku grzałki, jest ona bardzo efektywna pod względem energetycznym. Pozyskuje ona energię głównie z takich źródeł jak:

  • powietrze,
  • grunt.

Dzięki temu, że nie pobiera jej w znacznej części za pomocą na przykład zasilania elektrycznego, czy też instalacji gazowej, powoduje bardzo niskie koszty eksploatacji. Dzięki temu pompa ciepła jest ekonomicznym, ale też ekologicznym rozwiązaniem. W związku z tym w dość szybkim tempie potrafi się ono zwracać, jeśli chodzi o wydatki z nią związane. Jej dodatkowym atutem jest łatwa konserwacja. W kwestii dbania o pompę ciepła zwyczajne oraz regularne czyszczenie jej wystarcza w zupełności. Osiągnięcie jej długowieczności jest szczególnie łatwe w tym temacie. Pompę ciepła do basenu ogrodowego można najczęściej znaleźć w trzech wariantach:

  • 4 kW,
  • 5,4 kW,
  • 7,6 kW.

Wybór między jej mocą należy dokonać według swoich własnych potrzeb oraz rozmiaru basenu.

 

Piec na drewno

Ogrzewanie basenu za pomocą pieca na drewno to rozwiązanie nieco rzadziej spotykane, ale za to jest ono jednym z najbardziej ekologicznych spośród wszystkich. Podczas tego procesu emitowane są niewielkie ilości dwutlenku węgla. Dzięki temu korzystanie ze spalania się drewna jako źródła energii jest szczególne przyjazne w stosunku do środowiska. Przy okazji postawienia na drewno jako system ogrzewania, jest dobrym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym i oszczędności pieniędzy. Jest ono zdecydowanie tańsze w porównaniu do między innymi prądu, czy gazu. Te wszystkie czynniki sprawiają, że piece na drewno wciąż są używane jako ogrzewanie basenu ogrodowego.

 

Inwestycja w basen – panele słoneczne

Wyjątkowo ekologicznym rozwiązaniem w kwestii dbania o temperaturę wody basenu ogrodowego jest inwestycja w panele słoneczne. Wówczas instalacja fotowoltaiczna pobierając energię ze Słońca, przekształca ją w ciepło wykorzystywane w basenie. Rozwiązanie to jest szczególnie skuteczne w trakcie ciepłych dni podczas lata, ponieważ wtedy jest okazja na pozyskanie największej ilości energii. Postawienie paneli słonecznych wiąże się z kosztami jedynie na początku. Potem przez lata będą one zbierać energię same, oszczędzając przy tym na wydatkach za na przykład prąd.

 

Pokrywa basenowa – izolacja ciepła

Pokrywa basenowa to popularne oraz przy okazji dość budżetowe rozwiązanie w kwestii utrzymywania temperatury wody w basenie ogrodowym. Pokrywając jego powierzchnię specjalnym nakryciem, możemy zapobiec utracie ciepła ze zbiornika przez, chociażby parowanie lub czynniki zewnętrzne takie jak nieprzyjazna pogoda. Specjalna pokrywa basenowa zdecydowanie przyczynia się do spowolnienia utraty temperatury wody poprzez pewnego rodzaju odcięcie jej od wszystkich zdarzeń, które mogą mieć miejsce. W takie właśnie nakrycie wyposażone mogą być baseny drewniane znajdujące się w naszej ofercie.

 

Podsumowanie

Utrzymywanie zamierzonej temperatury wody w basenie ogrodowym jest kluczowe, jeśli chcesz móc się nim cieszyć w pełni. Sposobów na utrzymanie ciepła w zbiorniku jest wiele. Istotne w tej kwestii jest to, aby wybrać rozwiązanie, które będzie całkowicie spełniać Twoje indywidualne potrzeby. Znajdź swoją idealną opcję i korzystaj ze swojego idealnego basenu w ogrodzie marzeń!