Blog

Jak dbać o czystość w basenie ogrodowym?

jak dbać o czystość w basenie

Basen to z pewnością świetne rozwiązanie, które urozmaica cały ogród i oferuje ze swojej strony ogrom możliwości spędzania czasu. Pomimo tego bardzo często słyszy się o tym, o ile obowiązków wokół niego należy zadbać. Nie bez powodu tak jest, ponieważ to właśnie wykonywanie ich regularnie pozwala na komfortowe korzystanie z basenu ogrodowego. Natomiast jakie czynności to prawdziwa konieczność, jeżeli chcemy móc się nim cieszyć?

Pompy filtrujące do basenu

W temacie zachowywania czystości w basenie ogrodowym zupełną podstawą jest inwestycja w pompę filtrującą. Jest to nie tylko wygodne, ale i wyjątkowo skuteczne rozwiązanie. Postawienie na pompę filtrującą znacznie poprawia jakość wody oraz pomaga w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń i chemikaliów. Dzięki temu po zastosowaniu różnego rodzaju środków basenowych zadba ona o równowagę pH środowiska wodnego.

Oszczędność czasu i energii

Pompa filtrująca jest z pewnością bardzo komfortowym sposobem na dbanie o basen. Znaczącą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że działa ona automatycznie. Dzięki temu możemy oszczędzić swój cenny czas oraz nie poświęcać temu wielkich ilości swojej energii.

Do czego prowadzi niekorzystanie z pompy z filtrem?

Brak pompy z filtrem przy basenie, przede wszystkim spowoduje to, że woda będzie stawać się brudna oraz niezdatna do kąpieli. Przy okazji brud ten z czasem może zacząć osadzać się na ścianach basenu ogrodowego. To następnie może doprowadzić do jego zniszczenia oraz pękania. W finale powoduje to konieczność kolejnego wydatku.

Czy stosowanie chemii do basenu jest konieczne?

Aby móc podtrzymać idealny stan wody w basenie ogrodowym, warto jest ją wspierać. Dlatego też dobrze jest zabezpieczać ją przed działaniami z zewnątrz (między innymi warunków atmosferycznych), które doprowadzają do tego, że woda nie nadaje się do kąpieli, a basen może zacząć się niszczyć. Natomiast na jaką chemię basenową w szczególności warto postawić?

Chlorowanie wody – skuteczna dezynfekcja

W celu uzdatniania wody najczęściej korzysta się z chloru do basenu. Ten stosunkowo tani środek zdecydowanie potrafi zdziałać wiele. Jego zadaniem jest przede wszystkim generalne utrzymywanie wody czystą i w neutralnym stanie. Jest on odpowiedzialny w głównej mierze za:

  • usuwanie bakterii i wirusów,
  • zapobieganie rozwojowi glonów,
  • usuwanie zanieczyszczeń.

Dodatkowo jest to długotrwała inwestycja. Dlatego właśnie zaufanie na przykład tabletkom chloru do basenu, jest aż tak warte swojej ceny.

Krystalizacja wody – koagulacja i flokulacja

Żeby nasz basen ogrodowy mógł świetnie się prezentować, a korzystanie z niego było na jeszcze wyższym poziomie, dobrym pomysłem jest zadbanie o klarowność jego wody. W tym celu przeprowadza się właśnie proces koagulacji i flokulacji. Jednak dlaczego warto na nie postawić i na czym one polegają?

Co daje koagulacja i flokulacja?

Głównym zadaniem przeprowadzenia obu tych procesów jest poprawa klarowności wody. W trakcie ich działania z basenu ogrodowego usuwane są wszystkie zanieczyszczenia w postaci:

  • osadów,
  • zawiesin,
  • piasku (ziemi).

Za pomocą koagulacji i flokulacji woda przestaje być mętna. Dodatkowo wprowadzenie tego rozwiązania w życie ogranicza powstawanie osadów do samego zera. W ten sposób metoda ta daje nam długotrwałe efekty, które sprawiają, że basen wygląda dosłownie jak z marzeń. 

Czym się one od siebie różnią?

Pomimo że koagulacja i flokulacja finalnie dowożą nam ten sam rezultat, są to dwa zupełnie  różne procesy. Różnice możemy znaleźć w tym, jakie reakcje przeprowadzają w wodzie. Koagulacja polega na wpuszczeniu do niej substancji koagulujących, czyli zazwyczaj soli metalowych. Za ich pomocą cząsteczki zanieczyszczeń łączą się w większe skupiska. Natomiast następująca potem flokulacja stanowi pewnego rodzaju uzupełnienie całego procesu. Za sprawą dodawania do wody polimerów złączone skupiska stają się cięższe i dzięki temu łatwiejsze do usunięcia – zmieniają swój stan we floki. Zastosowanie zarówno koagulacji jak i flokulacji w efekcie stanowi skuteczną metodę, która znacznie podnosi poziom klarowności wody w basenie.

Ręczne czyszczenie basenu

Najszybszym sposobem na wyczyszczenie basenu jest zrobienie tego ręcznie. Pomimo stosowania filtrów czy różnego rodzaju chemii, kij teleskopowy z siatką to konieczność dla każdego właściciela. W przypadku, kiedy wpadną do niego na przykład owady, liście czy gałązki jest to zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda na jego oczyszczenie. Dlatego właśnie posiadanie siatki do czyszczenia basenu w swoim domu jest aż tak przydatne.

Podsumowanie

Dbanie o czystość basenu ogrodowego bez wątpienia jest bardzo istotne, jeżeli chcemy móc się nim cieszyć w pełni. W tym celu właśnie sięgamy po rozmaite rozwiązania, które nas w tym wspierają. To właśnie dzięki nim możesz zagwarantować sobie czystą i klarowną wodę oraz zabezpieczyć sam w sobie basen przed niszczeniem się pod wpływem osadzania się na nim bakterii i osadu.