blog

Jak wybrać idealną balię ogrodową? Przepis na nową strefę relaksu

Jak wybrać balię ogrodową – Domki Sauny

Po długim dniu, pełnym stresu i obowiązków jedyne, o czym myślimy, to najczęściej upragniony relaks. Dodatkowo moment, kiedy temperatury na zewnątrz nie sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, znalezienie odpowiedniego miejsca oraz okazji na prawdziwy reset staje się wtedy nieco trudniejsze. Pewną odpowiedzią na to jest balia ogrodowa, która zapewnia komfortowy wypoczynek, niezależnie od pory roku. Żeby jednak móc w pełni cieszyć się tą wygodą, dobrze dokładnie zastanowić się, który model jest w stanie spełnić nasze oczekiwania. Jak więc podjąć dobrą decyzję?

Czy warto zainwestować w balię ogrodową?

Balie ogrodowe to swojego rodzaju połączenie tradycyjnej drewnianej sauny z wrażeniami prosto z nowoczesnego SPA. Chociaż jej estetyczny design może być ciekawym dodatkiem do naszego ogrodu, który wprowadza nieco luksusu, przede wszystkim jest to doskonała metoda, żeby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Sesje zimą to prawdziwa recepta na zahartowanie swojego organizmu. Dzięki nim nie tylko zwiększamy szansę na omijanie zachorowań w trakcie sezonu, ale i poprawiamy pracę układu krążeniowego. Poza tym jest to też dobra metoda na odczucie ulgi dla wszystkich osób, którym dolegają problemy ze stawami oraz kośćmi.

Materiał balii ogrodowej

Jednym z głównych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę, jest przede wszystkim materiał, z którego jest ona wykonana. Aktualny rynek oferuje ogrom modeli i rodzajów balii do ogrodu. Znaleźć możemy na przykład takie, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Modele z polipropelynu czy PCV są łatwe w utrzymaniu i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Są one także stosunkowo lekkie, co ułatwia ich ewentualne przenoszenie w inne miejsce. Mimo tych zalet występują one coraz rzadziej. Wpływa na to, chociażby świadomość ekologiczna. Za to ich największą wadą jest fakt, że nie są odporne na wysokie temperatury i promieniowanie UV w trakcie lata. Bowiem pod ich wpływem modele te mogą pękać.

Inaczej wygląda to przy baliach drewnianych do ogrodu. Na ich rosnącą popularność składa się głównie ich niewątpliwa jakość wykonania oraz elegancka estetyka. Drewniane balie najczęściej wykonywane są z trwałych i naturalnych materiałów, a ich wykończenie metalowymi detalami tylko poprawia finalny efekt.

Jaki piec do balii wybrać ?

Drewniana beczka sama w sobie nie gwarantuje komfortu. Konieczny jest do niej także piec, który zapewni nam odpowiednie warunki. Balie ogrodowe mogą być nagrzewane na wiele różnych sposobów. Natomiast, na które z popularnych rozwiązań szczególnie warto zwrócić uwagę?

Piec zewnętrzny do balii

Jednym z najpopularniejszych środków na ogrzanie balii drewnianej ogrodowej jest piec zewnętrzny. Ma on sporą przewagę nad swoim zamiennikiem – wewnętrznym. Zawdzięczać to można głównie temu, że piec zewnętrzny nie zajmuje tyle miejsca w środku balii. Dzięki temu, że stoi on obok, nasza strefa relaksu staje się bardziej przestrzenna. Co więcej, jest on w stanie równomiernie ogrzewać całą wodę, co sprawia, że temperatura jest tak samo przyjemna w każdej części. W dodatku balie ogrodowe z piecem zewnętrznym takie, jak Balia 160 cm, są uważane za znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, co również wpływa na komfortowy relaks.

Piec elektryczny do balii ogrodowej

Stale gotowy do działania i wygodny w użytkowaniu. Relaksowanie się w balii z piecem elektrycznym jest mało wymagające, ponieważ nie potrzebuje ona z naszej strony żadnej obsługi. Z racji, że jest on połączony z pompą i specjalnym filtrem, wymiana wody powinna mieć miejsce tylko raz na 6 – 8 tygodni. Co ważniejsze, jest to ekologiczna metoda na ogrzewanie, która nie generuje zbyt dużych kosztów.

Wkład do balii do ogrodu

Warto zwrócić uwagę także na wkłady do balii ogrodowej. Dodanie ich do swojego modelu, w znacznym stopniu podnosi komfort w trakcie relaksowania się. Jest tak, ponieważ piec z wkładem jest w stanie ogrzewać także otoczenie wokół samej balii. Dzięki temu nawet, podczas gdy temperatura nie pomaga w odprężeniu się, przyjemne ciepło zdecydowanie nas w tym wesprze.

Jaką konstrukcję balii najlepiej wybrać?

Chociaż mogłoby się wydawać, że balia ogrodowa to zawsze drewniana beczka podtrzymywana za pomocą metalowych obręczy, ich trwałość może się między sobą różnić. Po pierwsze konstrukcja powinna mieć stabilne podłoże. Dobrze, aby teren, na którym ustawia się balię, był wcześniej utwardzony i wyrównany. Ponadto głównym wyznacznikiem jakości balii jest jej szczelność i odporność na ewentualne uszkodzenia. Z racji, że jej materiałem najczęściej jest drewno, dobrze zadbać o to, aby było ono szczególnie trwałe.

Balia ogrodowa to bez dwóch zdań świetny sposób, żeby móc zaznać relaksu przez cały rok. Odpoczynek w przyjemnej temperaturze to równocześnie recepta na lepsze samopoczucie oraz zdrowie.

Polecane produkty