blog

Sauna po treningu — czy to dobre połączenie?

Sauna po treningu – Domki Sauny

Niezależnie od wieku zdrowy tryb życia jest zawsze wskazany. Składa się na to nie tylko odpowiednie odżywianie się, ale także regularna aktywność fizyczna. Chociaż pomaga nam to pozostać w dobrej formie, wzmocnić swoje mięśnie czy też zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku – zadbać o ruchomość stawów, warto pamiętać także o odpowiedniej regeneracji. W ciągu ostatnich lat tak samo jak ćwiczenia siłowe czy bieganie na popularności bardzo mocno zyskało korzystanie z sauny. Coraz częściej na siłowniach możemy zauważyć też saunę. Jednak, czy jest to dobre połączenie dla naszego zdrowia?

Lecznicze działanie sauny po treningu

Czas spędzany w saunie przynosi ogrom korzyści dla naszego zdrowia. Nie tylko pozwala się nam zrelaksować i nieco odpocząć, ale właśnie lecznicze działanie jest tutaj na wagę złota. Jest ono nieocenione dla naszego samopoczucia zarówno po stresującym dniu, jak i właśnie po aktywności fizycznej. Oznacza to więc, że trend łączący trening na siłowni z późniejszą sesją w saunie jest jak najbardziej dobry dla naszego ciała. Lecz, jak dokładnie spędzanie w niej czasu wpływa na organizm?

Oczyszczenie i detoksykacja po treningu

Wysiłek fizyczny sprawia, że całe ciało zaczyna pracować znacznie intensywniej niż podczas spoczynku. Stanowi to nie tylko podniesienie się tętna, ale także zwiększone wydzielanie toksyn. Natomiast najczęściej to znacznie za mało, żeby móc pozbyć się ich w większej części. W tym właśnie może nas wyręczyć sauna. Wchodząc do niej, człowiek zaczyna pocić się znacznie bardziej intensywnie, co wspomaga naturalną detoksykację. Takim też sposobem jest to swojego rodzaju uzupełnienie dla wykonanego treningu. Łącząc obie te czynności, pozwalamy organizmowi w znacznie szybszym tempie pozbyć się nagromadzonych substancji szkodliwych.

Poprawa krążenia krwi

Podczas zwiększonej aktywności fizycznej serce zaczyna pompować krew znacznie szybciej, niż ma to miejsce zazwyczaj. W efekcie krew również zaczyna przepływać przez żyły szybciej. Nie inaczej wpływają na nie sesje w saunie. Ciepła temperatura, która w niej panuje, sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają. To następnie poprawia krążenie krwi i pomaga dostarczać zdecydowanie więcej tlenu do zmęczonych mięśni. Choć mogłoby się wydawać, że jedno działanie może całkowicie zastąpić drugie, wygląda to nieco inaczej. Tu także jest to dopełnienie dla treningu. Finalnym rezultatem dla korzystania z sauny po wysiłku jest to, że tkanki są w stanie regenerować się w szybszym tempie.

Rozluźnienie mięśni – złoty środek na zakwasy 

Pomimo że sport to zdrowie, uprawiając go za dużo, nie jest trudno o przypadkową kontuzję. Dlatego też dobrze jest zapobiegać ich występowaniu. W tym właśnie pomóc może spędzanie czasu w saunie. Panujące w niej gorące powietrze działa kojąco na pospinane mięśnie. Wejście do niej po intensywnym treningu pomoże:

 

  • zredukować ból,
  • złagodzić napięcie,
  • zmniejszyć ryzyko występowania kontuzji.

 

Jest to działanie, które najczęściej zwraca uwagę osób aktywnych fizycznie.

Redukcja stresu – relaks po wysiłku

Tak samo jak trening, sauna jest perfekcyjnym sposobem na pozbycie się całego stresu. Możliwość odbycia takiego wysiłku pozwala na stymulowanie produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia. Sprawia to, że połączenie sesji z treningiem potrafi w dużym stopniu poprawić nastrój, stanowiąc przy tym receptę na świetne samopoczucie.

Przeciwwskazania przy sesjach w saunie po wysiłku fizycznym

Chociaż spędzanie czasu w saunie przynosi ogrom korzyści dla naszego samopoczucia i tych zdrowotnych, przy pewnych sytuacjach może być to niewskazane, a nawet ryzykowne. Szczególnie ostrożne w tej kwestii powinny być osoby, które cierpią na różnego rodzaju choroby serca. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy towarzyszą nam problemy z ciśnieniem czy nawet mamy skłonności do omdleń. W razie wątpliwości warto też zasięgnąć porady od lekarza.

Czy do sauny powinno wchodzić się od razu po treningu?

Po udanym treningu najczęściej marzymy o tym, żeby odpocząć. Jeżeli mamy akurat okazję skorzystać z sauny, spędzenie w niej czasu wydaje się być wręcz doskonałym pomysłem. Jest jednak odwrotnie. Mimo że jest to świetne dopełnienie dla wysiłku fizycznego, przed wejściem do niej należy odczekać minimum kilka godzin po skończonej aktywności. Nie powinno się odbywać sesji w momencie, gdy nasze ciało jest rozgrzane, ponieważ może dojść do jego przegrzania. Dodatkowo podczas treningu tracimy pewną część płynów poprzez pot. Tak samo jest w trakcie odbywanie sesji w saunie. Zbyt duża utrata wody może prowadzić do zawrotów głowy, a nawet do zasłabnięć.

Najlepszą praktyką jest, aby przeplatać dni treningowe z dniami, kiedy chcemy zrelaksować się w saunie. Wówczas zarówno dostarczanie swojemu organizmowi działań relaksujących, jak i zdrowotnych stanie się dla nas znacznie bezpieczniejsze.

Relaks po treningu we własnym domu

Zarówno osoby aktywne fizycznie, które regularnie wykonują treningi, jak i te zaczynające przygodę ze sportem powinny pomyśleć  o połączeniu wysiłku z wizytami w saunie. Dobroczynne właściwości takie jak rozluźnienie mięśni czy detoksykacja pomogą zregenerować organizm i zdecydowanie poprawią efektywność treningów. Wszyscy ci, którzy chcieliby móc cieszyć się sauną bez ograniczeń i prywatnie polecamy inwestycję w saunę, którą można postawić w domu lub ogrodzie. 

Domek saunowy Premium świetnie sprawdzi się w ogrodach, gdzie jest nieco więcej miejsca. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych rozwiązań zapewnia dogodny relaks.

Wszyscy dysponujący nieco mniejszym ogrodem, ale również tarasem mogą pokusić się o saunę ogrodową w kształcie beczki. Rozwiązanie to gwarantuje lecznicze działanie w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu. Mimo rozmiaru, bez żadnych wątpliwości można poczuć się swobodnie.

Jeśli za to jesteś właścicielem na przykład siłowni lub SPA zapewnij swoim klientom niezapomniane odczucia. Takie właśnie zapewnić może, chociażby Sauna Sucha IR4 naszego autorstwa. Poprzez nagrzewanie się systemem promieni podczerwonych relaksujące działanie możemy poczuć nie tylko szybciej, ale i bardziej dogłębnie.

Polecane produkty