blog

Jak działa balia z piecem zewnętrznym?

domkisauny-jak-dziala-piec-w-balii

Kąpiel w drewnianej balii ogrodowej pozwala szybko pozbyć się nagromadzonego napięcia nerwowego, zapewniając maksimum relaksu w komfortowych warunkach. Zastanawiasz się, jak działa balia ogrodowa z piecem zewnętrznym? Nie wiesz, czy spełni Twoje potrzeby i oczekiwania? Dowiedz się więcej na temat zasady działania balii ogrodowych i ich prozdrowotnego wpływu na Twój organizm.

Drewniane balie ogrodowe kiedyś i dziś…

Drewniane balie ogrodowe nie są wynalazkiem współczesnej ludzkości. Historia drewnianych balii ogrodowych sięga czasów starożytnych. W Europie drewniane balie zaczęto budować w średniowieczu. Stanowiły one wyposażenie m.in. zamków królewskich oraz dworów rycerskich.

Obecnie drewniane balie ogrodowe wykorzystywane są w celu rozkoszowania się błogim relaksem. Doskonale sprawdzają się jako wyposażenie ogrodów, jednak można z nich korzystać także na tarasach oraz na działce. Ogromną popularnością cieszą się drewniane balie ogrodowe z piecem opalanym drewnem, dzięki któremu można stosunkowo niewielkim kosztem nagrzać wodę w balii oraz korzystać z kąpieli w miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Rodzaje balii ogrodowych

Balie ogrodowe cieszą się rosnącą popularnością, pozwalając na korzystanie z domowego SPA z rodziną i przyjaciółmi. Wystarczy napełnić balię wodą i poczekać, aż osiągnie ona odpowiednią temperaturę. Ciepłe kąpiele w balii ogrodowej szybko redukują stres, pomagają pozbyć się nadmiernego napięcia mięśniowego, a także stanowią doskonałe wsparcie w leczeniu różnych schorzeń. Dzięki balii ogrodowej można również zażywać orzeźwiających kąpieli w sezonie letnim oraz hartować organizm. Drewniana balia stanowi idealne dopełnienie sauny ogrodowej, umożliwiając schłodzenie ciała po korzystaniu z termoterapii.

Balie ogrodowe można podzielić na dwie grupy, czyli:

  • balie ogrodowe w całości wykonane z drewna,
  • balie ogrodowe z wkładem np. z włókna szklanego.

Powyższe typy balii ogrodowych są przeznaczone zarówno do ciepłych, jak i chłodnych kąpieli.

Piece do balii ogrodowych – dostępne rozwiązania

Balie ogrodowe mogą być wyposażone w piec wewnętrzny lub piec zewnętrzny. W celu ogrzewania wody mogą być stosowane piece na drewno, piece elektryczne oraz piece gazowe. Możliwe jest również ogrzewanie wody w balii ogrodowej poprzez podłączenie jej do pompy ciepła.

Wybór rodzaju pieca do ogrzewania wody w balii ogrodowej jest kluczowy, jeżeli zależy nam na nieograniczonym korzystaniu z relaksujących kąpieli oraz redukcji kosztów użytkowania balii ogrodowej.

Aby w pełni wykorzystać potencjał drewnianej balii i zyskać gwarancję długotrwałego korzystania z wyposażenia ogrodu, najlepiej zdecydować się na zakupy bezpośrednio u producenta. Doskonałym wyborem są wykonane z dbałością o każdy szczegół balie ogrodowe z polskiego drewna świerkowego, które jest przyjazne zdrowiu i doskonale sprawdza się jako materiał budulcowy w przypadku różnych elementów wyposażenia ogrodu.

Na jakiej zasadzie działa balia ogrodowa z piecem zewnętrznym?

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest balia drewniana z piecem zewnętrznym. Piec zewnętrzny znajduje się w niewielkiej odległości od balii ogrodowej. Mamy w tym przypadku do czynienia z ogrzewaniem grawitacyjnym – ciepła woda płynie w górę, a zimna w dół. Piec opalany drewnem jest wyposażony w dwa podłączenia, które znajdują się na różnej wysokości. Pierwsze – umieszczone wyżej – służy w celu pobierania zimnej wody. Drugie podłączenie – umieszczone niżej – służy w celu uwalniania ogrzanej wody.

Piec zewnętrzny na drewno może być podłączony zarówno do balii wyposażonej we wkład, jak i balii bez wkładu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie prostego w budowie podgrzewacza wody typu spiralnego.

Podsumowanie

Balia ogrodowa zapewnia fantastyczny relaks w gronie rodziny i przyjaciół. Dzięki niej można nie tylko cieszyć się miłym odprężeniem w ciepłej wodzie, ale także korzystać z orzeźwiających kąpieli, które pomagają hartować organizm.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego pieca do balii ogrodowej. Piec zewnętrzny na drewno to jedna z najczęściej wybieranych opcji, bo umożliwia on podgrzanie wody nawet w miejscach, w których nie mamy dostępu do energii elektrycznej lub jest on ograniczony. Cykl grzania wody z wykorzystaniem pieca zewnętrznego na drewno trwa nieprzerwanie do momentu jego wygaszenia.