blog

Czy seniorzy mogą korzystać z sauny?

senior w saunie

Chociaż sauny są z nami od dawna, wzrost ich popularności można zauważyć dopiero od stosunkowo niedługiego czasu. Razem z tym, wzrasta także świadomość ich leczniczego i relaksującego działania. W efekcie coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z takich sesji. Jednak co w przypadku osób, które są już w podeszłym wieku? Czy pomimo już nie najmłodszego ciała, są one w stanie skorzystać z wszystkich zalet, które niesie za sobą sauna?

Sauna, czyli recepta na zdrowie i chwilę wytchnienia

Popularność saun wynika przede wszystkim z dwóch powodów. Główne stanowią one perfekcyjne miejsce do relaksu. Po dniu pełnym obowiązków i ciężkiej pracy odpoczynek w dogodnych warunkach to doskonały pomysł na poprawę samopoczucia. Poza tym korzyści, które dają nam sesje w saunach, skupiają się w głównej mierze na niewątpliwych działaniach leczniczych. Dzięki temu łączą one przyjemne z pożytecznym. W ten właśnie sposób możemy czuć się dobrze nie tylko pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Natomiast, na czym konkretnie skupia się lecznicze działanie saun?

Sauna i jej działanie relaksujące na mięśnie

Relaks to drugie imię sauny. Choć kojarzy się ona ze spokojną i ciepłą atmosferą – doskonałą dla naszego samopoczucia, przynosi ona to samo naszym mięśniom. Takowe sesje pomagają im się zrelaksować, a w efekcie zniwelować wszelkie bóle napięciowe. Chociaż zdecydowanie najczęściej ich źródłem jest nadmierny stres, mogą to być także inne przypadłości. Okazuje się, że korzystanie z sauny przynosi ulgę dla osób, którym towarzyszą różnego rodzaju schorzenia o źródle reumatycznym. Są to dosyć powszechne choroby u seniorów, dlatego niekiedy sesje te są im właśnie zalecane. Ponadto jest to skuteczne także przy okazji problemów ze stawami.

Poprawa krążenia krwi

Do jednych z najczęściej wspominanych działań saun domowych lub ogrodowych należy poprawa krążenia krwi. Biorąc pod uwagę to, jak istotna jest to kwestia dla osób w bardziej podeszłym wieku, sesje te mogą okazać się być na wagę złota. Dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym są jedne z najczęściej pojawiających się schorzeń. Dlatego też warto jest temu zapobiegać zawczasu i utrzymywać jego zdrową kondycję.

Oczyszczanie skóry dzięki saunie

Spędzanie czasu w saunie daje korzyści dla naszego organizmu, które nie tylko są odczuwalne wewnątrz nas, ale i mogą wpływać na to, jak wyglądamy na zewnątrz. Bowiem regularne sesje dają pozytywny wpływ na stan naszej skóry. Spędzając czas w saunach, możemy liczyć na to, że podnosząc temperaturę naszego ciała, a następnie pocąc się, usuwamy z naszego organizmu wszelkie toksyny przez skórę. Finalnie będzie ona oczyszczona i stanie się bardziej jędrna. Dzięki temu bez wątpliwości można poczuć się znacznie pewniej.

Czy sesje w saunie są ryzykowne dla seniorów?

Pomimo tego, że korzystanie z sauny może dawać nam ogrom korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia, w pewnych warunkach może to okazać się dość ryzykowne. Bez dwóch zdań sesje te dają nam okazję do czerpania korzyści leczniczych i mogą dawać nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Pomimo tego przed zdecydowaniem się na skorzystanie z takiego rozwiązania, należy upewnić się, czy robi się to w odpowiedni sposób. Szczególnie dotyczy to osób, które są już w podeszłym wieku, ponieważ obecna kondycja swojego ciała, może okazać się nieco ograniczająca. O co więc należy zadbać?

Troska o nawodnienie podczas korzystania z sauny

Wysoka temperatura to z całą pewnością jeden z podstawowych warunków potrzebnych do zrelaksowania się w saunie. Choć spędzanie czasu w takim miejscu może być komfortowe, niesie ono za sobą pewne ryzyko. Szczególnie jest ono związane z odpowiednim nawodnieniem siebie. W trakcie sesji nasze przewody pokarmowe i ich błony śluzowe zostają wysuszone, co wzmaga nasze pragnienie. Zbyt długie spędzanie czasu w takim stanie może w efekcie doprowadzić nawet do osłabienia organizmu lub zasłabnięcia. Dlatego też zarówno przed jak i po sesji należy przykuwać szczególną uwagę do tego, ile wody pijemy. Zaleca się, aby nawadnianie rozpocząć już na kilka godzin przed wejściem do sauny oraz robić to w mniejszych porcjach.

Kontrolowanie temperatury w saunie

Do głównych elementów udanej sesji w saunie należy przede wszystkim wysoka temperatura. Jednakże przy okazji osób w podeszłym wieku spędzanie czasu w takich warunkach może okazać się zwłaszcza obarczone pewnym ryzykiem. Jeżeli jest ona zbyt wysoka, a czas spędzany w saunie jest zbyt długi, może dojść do potencjalnego stresu cieplnego, czego wolelibyśmy uniknąć. Dlatego też kontrolowanie tego, jak gorąca temperatura panuje w saunie, jest aż tak kluczowe.

Sauna a stan zdrowia

W wielu sytuacjach spędzanie czasu w saunach może świetnie wpływać na nasze zdrowie. Natomiast przy co niektórych schorzeniach, efekt może być wręcz odwrotny. Najczęściej dotyczą one chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Na ogół sauny pomagają zapobiegać występowaniu takich właśnie przypadłości, aczkolwiek, kiedy już mamy z jedną z nich do czynienia, lepiej jest unikać korzystania z saun. Do takich chorób, które najczęściej towarzyszą seniorom, należą:

  • nadciśnienie,
  • żylaki,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zakrzepica,
  • zaburzenia krążenia krwi.

Jeżeli jesteśmy świadomi, że któraś z nich dotyczy naszego stanu zdrowia, korzystanie z sauny może okazać się ryzykowne.

Przepis na bezpieczne sesje w saunie dla seniorów

Chociaż ryzyko w przypadku korzystania z sauny przez seniorów istnieje, są pewne sposoby na to, aby ich uniknąć. Jak więc sprawić, aby były one w pełni bezpieczne?

Krótki czas sesji

Jeżeli już decydujemy się na korzystanie z saun, koniecznie należy monitorować to, jak wysoka temperatura panuje wewnątrz oraz jak długo czasu w niej spędzamy. Aby sesje mogły być bezpieczne, zaleca się, by nie trwały one zbyt długo oraz pomieszczenie nie był przesadnie nagrzane. Natomiast jeśli już chce się pokorzystać z sauny nieco dłużej, sprawdzoną metodą jest robienie sobie przerw co jakiś czas. Regularne schłodzenie, może skutecznie zapobiec przegrzaniu się organizmu.

Monitorowanie swojego stanu zdrowia

Regularna kontrola lekarska czy wykonywanie badań, to najlepsze rozwiązanie na to, żeby kontrolować stan swojego zdrowia. W przypadku, kiedy wystawiamy swój organizm na pewnego rodzaju próbę, dobrze jest zawczasu upewnić się, czy stan naszego ciała bezproblemowo to zniesie. Jest o tyle ważne, że w przypadku, kiedy pewne schorzenia nam towarzyszą, korzystanie z leczniczych działań sauny, może przynieść zupełnie odwrotne efekty.

Z jakiej sauny mogą korzystać seniorzy?

Dobrze jest stawiać na jakość. Posiadając określone wymagania, najlepiej jest je spełniać, sięgając przy tym po produkty z najwyższej półki. Dlatego też perfekcyjnym wyborem dla leczniczych i relaksujących sesji będą sauny z kolekcji Domki Sauny:

Są to wybory, które z łatwością przypadną do gustu każdej osobie w podeszłym wieku i nie tylko! Stoi za tym niewątpliwa jakość wykonania i zastosowanie najbardziej praktycznych technologii. Dzięki temu dogodne sesje można realizować latami.

Podsumowanie

Realizowanie sesji w saunach to świetna metoda na podtrzymanie naszego zdrowia oraz poprawę swojego samopoczucia. Relaksujące działanie to doskonały sposób na reset po zapracowanym dniu. Jednakże przed skorzystaniem z nich, warto upewnić się, czy nasz organizm może nam na to pozwolić. Chociaż przy osobach w podeszłym wieku może okazać się to ryzykowne, istnieją pewne praktyki na to, aby odpoczynek ten finalnie był bezpieczny.

Polecane produkty