blog

Jak dbać o wodę w jacuzzi? Podstawowe zasady

Jacuzzi jest dziś stałym elementem wielu hoteli i kurortów SPA, zyskując na popularności. Co ciekawe, coraz częściej można je spotkać także w przestrzeni przydomowej. Choć ciepła woda i przyjemne bąbelki zachęcają do częstych kąpieli i relaksu, warto mieć na uwadze pewne kwestie związane z higieną. Mikroklimat panujący wewnątrz wanny może sprzyjać namnażaniu się bakterii, wirusów, glonów i grzybów. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby skutecznie zadbać o swoje zdrowie!

Woda w jacuzzi – znaczenie utrzymania równowagi chemicznej

Prawidłowy poziom pH wody stanowi kluczowy wskaźnik dotyczący jej jakości. Gdy jacuzzi ogrodowe jest często używane, pH może szybko rosnąć z powodu regularnych kąpieli. Zbyt niski poziom pH może prowadzić do podrażnień skóry oraz korozji wanny. Natomiast zbyt wysoki poziom tego wskaźnika może skutkować pojawieniem się osadów i zanieczyszczeń w wodzie.

Tak samo jak w basenach, konieczne jest dbanie o czystość wody w wannie z hydromasażem. Ze względu na wysoką temperaturę i ograniczoną objętość wody, bakterie mają doskonałe warunki do rozwoju. Nawet przy użyciu nowoczesnych systemów filtracji, takich jak UV czy ozonowanie, dezynfekcja jest niezbędna. Pomaga ona w likwidacji mikroorganizmów i zapobiega zmianom koloru wody.

Jaka chemia do jacuzzi ogrodowego będzie najlepsza? Do dezynfekcji można zastosować środki na bazie:

 • chloru (najbardziej efektywna metoda),
 • bromu,
 • tlenu aktywnego.

Nie zapomnij również o regularnym czyszczeniu filtra zarówno piaskowego, jak i kartuszowego. W zależności od intensywności korzystania z wanny z hydromasażem woda powinna być wymieniana co 1–3 miesiące. Dbaj także o czystość samej wanny, nie tylko podczas jej użytkowania, ale również podczas wymiany wody.

Jak utrzymać czystą wodę w jacuzzi?

Aby zachować krystaliczną czystość w gorącym zbiorniku, samo stosowanie chemikaliów może nie wystarczyć. Nie wiesz, jakie jacuzzi wybrać do ogrodu? Świetnie sprawdzą się modele o dobrej filtracji, dzięki której eliminacja większych zanieczyszczeń będzie przebiegała szybko i sprawnie. Zastanawiasz się, jak dbać o wodę w jacuzzi ogrodowym? Istnieje kilka zasad, które pomogą Ci to ułatwić!

 1. Skorzystaj z prysznica – większość zanieczyszczeń w wannie z hydromasażem pochodzi bezpośrednio od nas. Z szacunku dla innych, zawsze korzystaj z prysznica przed wejściem do wody.
 2. Zmyj makijaż – jest to krok kluczowy, gdyż makijaż może intensywnie zanieczyszczać wodę, a w niektórych przypadkach prowadzić do jej zabarwienia. Wysoka temperatura podczas kąpieli i tak spowoduje zmycie makijażu, więc warto zrobić to wcześniej.
 3. Korzystaj z obuwia – niezależnie od lokalizacji jacuzzi lub częstotliwości mycia podłogi wokół, zawsze korzystaj z kąpielowych klapek. Pomogą one w uniknięciu przenoszenia zanieczyszczeń do wody. Pamiętaj jednak, że do samego urządzenia wchodzimy bez obuwia.
 4. Unikaj jedzenia i picia w wannie – choć pojedyncze okruszki czy krople napoju nie są groźne, jeśli zależy Ci na idealnej czystości wody, warto zrezygnować z tych czynności podczas kąpieli.

Jak oczyścić wodę w jacuzzi?

Pielęgnacja wody w wannie z bąbelkami jest kluczowa dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa bliskich. Prawidłowa dezynfekcja wody jest niezbędna, niezależnie od rozmiaru Twojego jacuzzi w ogrodzie, czy częstotliwości korzystania.

Zapewnienie bezpiecznej i czystej wody w basenie to proces, który skupia się na redukcji lub eliminacji szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jakie środki do dezynfekcji stosować?

 1. Chlorowanie – to sprawdzona metoda dezynfekcji, w której chlor dodawany jest do wody w różnych postaciach. Skutecznie reaguje z zanieczyszczeniami, eliminując je i zapobiegając rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów, a także utrzymuje wodę krystalicznie czystą.
 2. Bromowanie – efektywny środek dezynfekcyjny, który jest szczególnie skuteczny w ciepłych wodach.
 3. Filtracja – to metoda, w której woda przepływa przez filtry usuwające większe zanieczyszczenia. Chociaż filtracja nie dezynfekuje bezpośrednio wody, pomaga w działaniu środków chemicznych poprzez redukcję śmieci.
 4. Ozonowanie – wykorzystuje moc ozonu do eliminacji mikroorganizmów. Chociaż jest to stosunkowo nowa metoda, zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim niewątpliwym korzyściom.

Zalety posiadania wanny z hydromasażem można mnożyć bez końca, aby jednak kąpiel wpłynęła na Ciebie pozytywnie, musisz zadbać o właściwą higienę. Stała kontrola jakości wody w jacuzzi jest kluczowa dla zapewnienia przyjemnej kąpieli. Woda może wymagać wymiany, oznakami tego mogą być problemy z utrzymaniem odpowiedniego pH, pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, zmętnienie lub osady.

Regularne kontrole, dezynfekcja i mycie zagwarantują zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim bezpieczeństwo podczas korzystania z jacuzzi, dzięki, któremu będziecie mogli w pełni cieszyć się jego dobroczynnymi właściwościami. Nie czekaj, zadbaj o swoją wannę już dziś!