blog

Jak zachować się w saunie?

domkisauny-jak-zachowac-sie-w-saunie

Korzystanie z sauny pozytywnie wpływa na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Zanim jednak zaczniemy korzystać z termoterapii, powinniśmy poznać saunowe rytuały. Przestrzeganie zasad korzystania z sauny jest ważne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także komfortu osób, z którymi przebywamy w pomieszczeniu.

Choć korzystanie z sauny staje się coraz bardziej popularne, to nadal termoterapia jest dla wielu osób nowością. Sprawia to, że pierwszy raz w saunie bywa stresujący. Aby nie okazał się ostatnim, powinniśmy dobrze przygotować się do saunowania. Na początek warto poznać saunowy savoir vivre.

Pierwszy raz w saunie nie musi być stresujący…

Korzystanie z sauny to część m.in. fińskiej tradycji. W Polsce kąpiele cieplne, choć coraz bardziej popularne, nadal są nowością. Niezależnie od tego, z jakiej sauny korzystamy, powinniśmy odpowiednio przygotować się do sesji, dbając nie tylko o komfort własny, ale także dobre samopoczucie osób, które razem z nami korzystają z termoterapii.

Jeżeli poznamy zasady korzystania z sauny, unikniemy stresu, który nie wpływa pozytywnie na efekty saunowania. Po pierwsze i najważniejsze – musimy zadbać o bezpieczeństwo. Jedną z bardzo ważnych kwestii jest zachowanie zasad higieny.

Do wizyty w saunie musimy właściwie się przygotować. Warto zacząć od skompletowania niezbędnego ekwipunku. Jego podstawę stanowią co najmniej dwa miękkie i odpowiednio duże ręczniki – jednym owiniemy ciało, a drugi posłuży nam za podkładkę do siedzenia. Powinniśmy zabrać ze sobą również opaskę lub gumkę do długich włosów, klapki, a także akcesoria i kosmetyki pod prysznic.

Zanim skorzystasz z sauny, zadbaj o higienę

W saunie panują specyficzne warunki, dzięki którym nasz organizm może się odprężyć oraz szybciej wydalić toksyny. Zanim jednak wejdziemy do sauny, konieczne jest umycie ciała. Oczyszczenie ciała pod prysznicem to jedna z ważnych zasad saunowania, której zawsze powinniśmy przestrzegać.

Przed wejściem do sauny trzeba dokładnie umyć całe ciało, zmyć makijaż, zdjąć biżuterię oraz wytrzeć się do sucha. Jeżeli zapomnimy o wytarciu ciała, to może dojść do bolesnych oparzeń.

Ważne – w saunie nie należy korzystać z kostiumów kąpielowych i spodenek kąpielowych, bo sztuczne materiały mogą doprowadzić m.in. do podrażnienia skóry, powstania odparzeń i innych problemów dermatologicznych. Strojem idealnym do sauny jest miękki ręcznik, którym owiniemy ciało, jeżeli wstydzimy się nagości.

Tradycyjnie w saunie suchej ciało owija się ręcznikiem; w saunie mokrej ręcznik szybko chłonie wilgoć, dlatego nie jest on zalecanym elementem „ubioru”.

Pamiętaj o kulturze osobistej

W saunie musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad kultury osobistej. Seans w saunie ma na celu relaks i odprężenie, dlatego powinniśmy odpowiednio się zachowywać. Korzystając z sauny, należy zachowywać się w sposób, który nie wpłynie na samopoczucie innych osób. Warto o tym pamiętać, nie tylko korzystając z sauny z obcymi nam ludźmi.

Korzystanie z sauny krok po kroku

Po umyciu i dokładnym osuszeniu ciała możemy wejść do rozgrzanej sauny. Zanim jednak wygodnie usiądziemy i oddamy się relaksowi, trzeba opłukać ławeczkę wodą, a następnie rozłożyć na niej ręcznik. Korzystając z dużych saun, w których ławeczki ustawione są na kilku poziomach, powinniśmy także podłożyć ręcznik pod stopy.

W saunie nie należy przebywać dłużej niż 10-15 minut. Na początek zalecane są krótsze sesje – czas spędzony w saunie powinniśmy stopniowo wydłużać.

Jeżeli poczujemy się słabo podczas pierwszego seansu w saunie, nie powinniśmy wykonywać gwałtownych ruchów – nagła zmiana pozycji w celu opuszczenia sauny, zwiększa ryzyko omdlenia. Jeżeli czujemy się źle i musimy wyjść z sauny, powinniśmy poprosić kogoś o pomoc, bo osłabienie zwiększa ryzyko upadku.

Po sesji w saunie trzeba wziąć chłodny prysznic. Temperaturę ciała możemy także obniżyć np. w balii ogrodowej z chłodną wodą. Po wyjściu z sauny trzeba dokładnie osuszyć ciało. Na koniec zalecana jest chwila odpoczynku w pozycji leżącej.

Podsumowanie

Korzystanie z sauny w pozytywny sposób wpływa na nasze zdrowie, sprzyjając relaksowi, odprężając ciało i umysł, a także wspomagając leczenie wielu chorób. Zanim wejdziemy do sauny, trzeba zadbać o higienę i dokładnie osuszyć ciało. W saunie nie należy korzystać z kostiumu kąpielowego i szortów kąpielowych ze sztucznych materiałów, które zwiększają ryzyko powstania odparzeń. Nagie ciało powinniśmy owinąć ręcznikiem. Przed seansem w saunie trzeba także zdjąć biżuterię.

Korzystając z sauny, musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad kultury osobistej. Nasze zachowanie nie powinno m.in. utrudniać relaksu innym osobom.

Ekwipunek, który powinniśmy zabrać ze sobą do sauny to przede wszystkim 2-3 ręczniki, klapki, kosmetyki i akcesoria pod prysznic oraz akcesoria, którymi zwiążemy długie włosy.