Basen ogrodowy to z pewnością świetne rozwiązanie, które urozmaica cały ogród i oferuje ze swojej strony ogrom możliwości spędzania czasu. Pomimo tego bardzo często słyszy się o tym, o ile obowiązków wokół niego należy zadbać. Nie bez powodu tak jest, ponieważ to właśnie wykonywanie ich regularnie pozwala na komfortowe korzystanie z basenu ogrodowego, w którym jest czysta woda. Natomiast jakie czynności to prawdziwa konieczność, jeżeli chcemy móc się nim cieszyć i wyeliminować drobne zanieczyszczenia?
Jak utrzymać czystość wody w basenie ogrodowym?
W temacie zachowywania czystości w basenie ogrodowym zupełną podstawą jest inwestycja w pompy filtrujące. Jest to nie tylko wygodne, ale i wyjątkowo skuteczne rozwiązanie. Postawienie na pompę filtrującą znacznie poprawia jakość i czystość wody basenowej oraz pomaga w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń i chemikaliów opadających na dno basenu. Dzięki temu po zastosowaniu różnego rodzaju środków basenowych wyrównana zostanie równowaga pH środowiska wodnego w wodzie basenowej.
Pompy filtrujące oszczędzające czas i energię
Pompa filtrująca jest z pewnością bardzo komfortowym sposobem na to, aby utrzymać czystą wodę w basenie przez długi czas. Znaczącą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że działa ona automatycznie. Dzięki temu możemy oszczędzić swój cenny czas oraz nie poświęcać temu wielkich ilości swojej energii.
Do czego prowadzi niekorzystanie z pompy z filtrem?
Brak pompy z filtrem przy basenie ogrodowym, przede wszystkim spowoduje to, że woda będzie stawać się brudna oraz niezdatna do kąpieli. Przy okazji brud ten z czasem może opadać na dno basenu i zacząć osadzać się na ścianach basenu ogrodowego. To następnie może doprowadzić do jego zniszczenia oraz pękania. W finale powoduje to konieczność kolejnego wydatku.
Czy stosowanie chemii do basenu jest konieczne?
Jak dbać o basen ogrodowy, aby móc podtrzymać idealny stan powierzchni wody? Na samym początku dobrze jest zabezpieczać ją przed działaniami z zewnątrz (między innymi warunków atmosferycznych), które doprowadzają do tego, że woda nie nadaje się do kąpieli, a basen może zacząć się niszczyć. Natomiast na jaką chemię basenową w szczególności warto postawić?
Pompy basenowe i chlorowanie – skuteczna dezynfekcja wody basenowej
W celu uzdatniania wody najczęściej korzysta się z chloru do basenu. Ten stosunkowo tani środek zdecydowanie potrafi zdziałać wiele. Chlor znacząco ogranicza powstawanie glonów – jego zadaniem jest przede wszystkim generalne utrzymywanie wody czystej i w neutralnym stanie. Jest on odpowiedzialny w głównej mierze za:
- usuwanie bakterii i wirusów,
- zapobieganie rozwojowi glonów,
- usuwanie zanieczyszczeń.
- pomoc w dezynfekcji wody.
Dodatkowo jest to długotrwała inwestycja. Dlatego właśnie zaufanie na przykład tabletkom chloru do basenu, jest aż tak warte swojej ceny. Po ich zastosowaniu od razu woda nabiera błękitnego koloru i częsta wymiana wody nie jest już konieczna.
Dlaczego warto czyścić basen ogrodowy i wodę?
Ważne jest to, żeby nasz basen ogrodowy mógł świetnie się prezentować, jak również to, aby korzystanie z niego było na jeszcze wyższym poziomie. Kąpiel w mętnej, zabrudzonej wodzie możeby powodować reakcje alergiczne i problemy skórne, szczególnie u najmłodszych. Dobrym pomysłem jest zatem zadbanie o klarowność jego wody oraz jej regularne oczyszczanie. W tym celu przeprowadza się proces koagulacji i flokulacji. Jednak dlaczego warto na nie postawić i na czym one polegają?
Co daje koagulacja i flokulacja?
Głównym zadaniem przeprowadzenia obu tych procesów jest poprawa klarowności wody. W trakcie ich działania z basenu ogrodowego usuwane są wszystkie zanieczyszczenia w postaci:
- osadów,
- zawiesin,
- piasku (ziemi).
Za pomocą koagulacji i flokulacji woda przestaje być mętna i staje się krystalicznie czysta. Dodatkowo wprowadzenie tego rozwiązania w życie ogranicza powstawanie osadów do samego zera. W ten sposób metoda ta daje nam długotrwałe efekty, które sprawiają, że basen wygląda dosłownie jak z marzeń.
Czym się one od siebie różnią?
Pomimo że koagulacja i flokulacja finalnie dowożą nam ten sam rezultat, są to dwa zupełnie różne procesy. Różnice możemy znaleźć w tym, jakie reakcje przeprowadzane są w wodzie. Koagulacja polega na wpuszczeniu do niej substancji koagulujących, czyli zazwyczaj soli metalowych. Za ich pomocą cząsteczki zanieczyszczeń łączą się w większe skupiska. Natomiast następująca potem flokulacja stanowi pewnego rodzaju uzupełnienie całego procesu. Za sprawą dodawania do wody polimerów złączone skupiska stają się cięższe i dzięki temu łatwiejsze do usunięcia – zmieniają swój stan we floki. Zastosowanie zarówno koagulacji jak i flokulacji w efekcie stanowi skuteczną metodę, która znacznie podnosi poziom klarowności wody w basenie.
Czy ręczne czyszczenie w przypadku basenów ogrodowych ma sens?
Najszybszym sposobem na wyczyszczenie basenu jest zrobienie tego ręcznie. Pomimo stosowania filtrów czy różnego rodzaju chemii, kij teleskopowy z siatką to konieczność dla każdego właściciela. W przypadku, kiedy wpadną do niego na przykład owady, liście czy gałązki – czyli większe zanieczyszczenia pływające – jest to zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda na jego oczyszczenie. Dlatego właśnie posiadanie siatki do czyszczenia basenu w swoim domu jest aż tak przydatne. Jeśli chcesz jednak bardziej specjalistyczny sprzęt postaw na odkurzacze basenowe, które zadbają także o dno basenu.
Dbanie o czystość basenu ogrodowego bez wątpienia jest bardzo istotne, jeżeli chcemy móc się nim cieszyć w pełni. W tym celu właśnie sięgamy po rozmaite rozwiązania, które nas w tym wspierają, w szczególności chlorowanie wody. To właśnie dzięki temu możesz zagwarantować sobie czystą i klarowną wodę oraz zabezpieczyć sam w sobie basen przed niszczeniem się pod wpływem osadzania się na nim bakterii i osadu.