blog

Czym kierować się przy wyborze sauny ogrodowej?

sauny-banie-wybor-sauny-ogrodowej

Sauny ogrodowe cieszą się rosnącą popularnością. Dzięki nim możemy nie tylko relaksować się w zaciszu własnego ogrodu, ale także poprawić stan zdrowia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów saun ogrodowych, które różnią się m.in. pod względem kształtu i wymiarów. Jak wybrać saunę ogrodową, która spełni indywidualne potrzeby i oczekiwania? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Sauna saunie nierówna! To powinniśmy wiedzieć na początek. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o rodzaj sauny ogrodowej, ale także jej jakość, która decyduje m.in. o tym, jak długo będziemy korzystać z terapeutycznych i relaksujących właściwości ciepła.

 

Po pierwsze: wysoka jakość

Jakość sauny ogrodowej powinna być dla nas najważniejsza. Obecnie sauny ogrodowe oraz banie dostępne są m.in. w marketach budowlanych, jednak zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup wyposażenia do ogrodu lub na taras bezpośrednio u producenta. Pozwoli to uniknąć nie tylko dodatkowych kosztów, ale także wielu problemów podczas użytkowania sauny ogrodowej.

Rzetelne firmy stawiają na jakość, co pozwala zyskać pewność, że sauna ogrodowa jest wykonana z właściwego gatunku drewna, przez doświadczonych stolarzy. Co więcej, warto zwrócić uwagę na pochodzenie drewna – sauna ogrodowa, bania i inne drewniane elementy ogrodowej architektury – to nie tylko funkcjonalne dopełnienie ogrodu, ale także inwestycja, która powinna zapewniać komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Sauny ogrodowe i banie z polskiego drewna wyróżniają się eleganckim wyglądem i wyjątkową trwałością. Wykonane w sposób tradycyjny, czyli ręcznie, nie sprawiają problemów podczas użytkowania, pozwalając przez cały rok cieszyć się terapeutycznymi właściwościami ciepła.

 

Po drugie: rodzaj sauny ogrodowej

Zanim dokonamy zakupu sauny ogrodowej, musimy zdecydować, które z dostępnych rozwiązań najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania, a także idealnie wpisze się w przestrzeń ogrodu lub tarasu. Do dyspozycji mamy m.in. kompaktowe sauny beczki bez przedsionka, które bez problemu zmieszczą się na tarasie i w niewielkim ogrodzie oraz duże sauny z przedsionkiem, które dedykowane są do większych ogrodów. Na komfort korzystania z sauny wpływa jednak nie tylko jej kształt i wielkość, ale także grubość ścianek, które powinny skutecznie chronić przed stratami ciepła. Niezbędnym dodatkiem do sauny ogrodowej jest balia, w której będziemy mogli zażywać chłodzących kąpieli.

Kupując saunę ogrodową u producenta, możemy liczyć na fachowe doradztwo, dzięki czemu nie popełnimy kosztownych błędów.

 

Po trzecie: piec do sauny ogrodowej

Sauna ogrodowa może być ogrzewana piecem na drewno, prąd oraz gaz, a także promiennikiem podczerwieni. Ekonomicznym i estetycznym rozwiązaniem, które cechuje się wysoką sprawnością energetyczną, jest nowoczesny piec na drewno – zapewnia on nie tylko przyjemne ciepło, ale także wyjątkową atmosferę. Co więcej, z sauny ogrzewanej piecem na drewno możemy korzystać zawsze i wszędzie – w tym przypadku nie ogranicza nas chwilowa awaria prądu oraz nie musimy pamiętać o zakupie butli z gazem.

Piec do sauny może być zamontowany w jej wnętrzu, a także na zewnątrz, co jest praktykowane m.in. w przypadku niewielkich saun typu beczka i kompaktowych saun kwadratowych.

 

Po czwarte: design i elementy dodatkowe

Sauna ogrodowa powinna być ozdobą naszego ogrodu lub tarasu, dlatego ważnym kryterium jej wyboru jest także precyzja wykonania. Warto zwrócić uwagę na często pomijane szczegóły np. estetyczną, solidną podstawę, wykończenie dachu materiałami, które zabezpieczają drewno przed uszkodzeniem, bo sauna przez cały rok będzie narażona na działanie czynników środowiskowych, a także rodzaj zastosowanej szyby.

Drewno jest materiałem, który „żyje”, reagując na temperaturę otoczenia i zmianę wilgotności powietrza, dlatego konstrukcja sauny powinna być odpowiednio wzmocniona.

 

Podsumowanie

Zakup sauny ogrodowej to inwestycja na lata, do której warto odpowiednio się przygotować. Na rynku dostępne są sauny, które różnią się nie tylko pod względem kształtu i wymiarów, ale także jakości.

Na jakość sauny ogrodowej wpływają m.in. rodzaj drewna, z którego została ona wykonana oraz zastosowanie rozwiązań pozwalających przez długi czas utrzymać wysoką temperaturę we wnętrzu sauny, a także chronić drewno przed działaniem czynników środowiskowych.

Chcąc kupić saunę na taras lub do ogrodu, najlepiej skorzystać z oferty doświadczonego producenta. Wybór rzetelnej firmy pozwala nie tylko dobrać rozwiązanie szyte na miarę własnych potrzeb i oczekiwań, ale także zyskać gwarancję wysokiej jakości i trwałości sauny ogrodowej. Ważną kwestią jest również dobór pieca do sauny, który powinien charakteryzować się odpowiednią sprawnością energetyczną i być ekonomiczny oraz bezpieczny w użytkowaniu. Bardzo dobrym wyborem jest piec na drewno. Pozwala on szybko uzyskać odpowiednią temperaturę oraz cieszyć się wyjątkową atmosferą, którą zapewnia żywy ogień.